Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, natomiast motywem obchodów jest kolor niebieski.

Z tej okazji na znak solidarności z osobami z autyzmem, wiele budynków w Polsce i na świecie jest podświetlanych na niebiesko, wiele osób ubiera się na niebiesko, organizowane są marsze z niebieskimi transparentami. W tym roku tak się nie stało. Mimo panującej pandemii uczniowie klasy 1a postanowili mimo wszystko dołączyć do akcji zakładając do zajęć koszulkę w kolorze niebieskim. W trakcie zdalnych lekcji obejrzały film edukacyjny pt. „Amazing things Happen”, który krok po kroku obrazuje czym jest ASD czyli spektrum zaburzeń autystycznych. Uczniowie dowiedzieli się iż mimo różnic, które nas cechują jakimi są wygląd, wzrost, zainteresowania, czy różne spojrzenie świat, jesteśmy wartościowi i każdy z nas zasługuje na szacunek, przyjaźń i zrozumienie. To, że się różnimy to nic złego, a wręcz przeciwnie, możemy się od siebie nauczyć wiele dobrego i mądrego. Wystarczy tylko chcieć.