Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie

Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, wypadku. Aby zrealizować te cele, dnia 28 kwietnia 2022 roku, uczniowie klasy 1d i 2a udali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie. Innym zadaniem wycieczki było również bliższe poznanie pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.

Dzięki życzliwości gospodarzy, dzieci zostały oprowadzone po jednostce, mogły z bliska przyjrzeć się wozom strażackim oraz sprzętowi ratowniczemu. Uczniowie wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej, a zarazem satysfakcjonującej i pełnej niespodzianek pracy strażaka oraz o różnych akcjach ratowniczo- gaśniczych. Mieli też możliwość wejścia do wozu strażackiego oraz obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonali się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Wielką atrakcją okazała się być Sala edukacyjna "OGNIK"- przeznaczona do prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla uczniów. Po tak ciekawej wycieczce, dzieci zgodnie przyznały, że praca strażaka mimo swojej trudności jest bardzo ważna i potrzebna, a niejedno z nich w przyszłości chciałoby pracować w tym zawodzie.