Spotkanie z autorką książek dla dzieci

12 września 2022 roku w naszej szkole gościła, znana i ceniona pisarka, Renata Piątkowska z Bielska-Białej. Spotkała się z uczniami klas I-III oraz przedszkolakami.

Pisarce towarzyszyła pani lektor Malwina Kożurno. Renata Piątkowska zadebiutowała „Opowiadaniami dla przedszkolaków” w 2004 r. Drugą jej książką z tego cyklu są „Opowiadania z piaskownicy”(2006) a trzecią „Piegowate opowiadania”(2010).

Inne znane jej książki to: „Wieloryb”, „Dziadek na huśtawce”, „Nie ma nudnych dni”, „Na wszystko jest sposób”, „Paluszki czyli o dziesięciu takich co nigdy się nie nudzą”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Szczęście śpi na lewym boku”, „A może będzie właśnie tak”, „Cukierki”, „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „To się nie mieści w głowie”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Zbój: Opowiadania o koniach i konikach”, „Która to Malata?”, „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”, „Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza”.

Książki Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, w ciekawy sposób uczą i przybliżają słownictwo dotyczące najbliższego otoczenia, różnych sytuacji codziennego życia. Pisarka powiedziała, że pisze książki, żeby się dzieci uśmiechały już od drugiej strony od ucha do ucha i żeby książka ich rozbawiła i chciały przeczytać książkę do końca.

Na małej sali gimnastycznej w dwóch turach uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach pt. Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach, przysłowiach, zwyczajach z R. Piątkowską- spotkanie opierało się na książkach: „Gdyby jajko mogło mówić”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Szczęście śpi na lewym boku”. Pisarka przybliżyła pojęcia : przysłowie, przesąd, zwyczaje nie zapominając o dużej dawce humoru.

Pszczółki i Motylki z grup przedszkolnych SP-2 również spotkały się z pisarką, słuchały fragmentów książki „Paluszki czyli o dziesięciu takich co nigdy się nie nudzą”. Pani Piątkowska i pani Kożurno szybko zyskały sympatię najmłodszych odbiorców literatury dziecięcej.

Spotkania były dofinansowane w kwocie 900 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 2.0 Priorytet 3.

W bibliotece szkolnej można już wypożyczyć 4 nowo zakupione książki Renaty Piątkowskiej: „Szczęście śpi na lewym boku”', „Mądra głowa zna przysłowia”, Gdyby jajko mogło mówić”, „Z przysłowiami za pan brat”.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej!