Trzecioklasiści z wizytą w Straży Pożarnej

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w JRG Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie.

Dzięki życzliwości strażaków dzieci zwiedziły budynek straży, obejrzały samochody, sprzęt strażacki, zapoznały się z zawodem strażaka. Strażacy przypomnieli dzieciom jak prawidłowo należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 998 lub 112 oraz jakie dane podać. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, lanie wodą z węża, przebywanie w wozie strażackim.

Uczniowie wzięli także udział w projekcie ,,Bezpieczny Dom”. Program szkoleniowy składał sie z dwóch części tj. teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna miała na celu wyjaśnienie dzieciom sytuacji, w jakich pojawia sie ogień i przedstawienie prawidłowych, pożądanych zachowań w takich okolicznościach. Po części teoretycznej uczestnicy w praktyce i bezpiecznych warunkach mieli możliwość zapoznania się ze znamionami pożaru. Strażacy uczyli dzieci w jaki sposób omijać zagrożenia pojawiające się w mieszkaniu podczas pożaru. Na terenie jednostki do tego celu służy specjalnie przygotowane pomieszczenie imitujące typowe mieszkanie z kuchnią i dodatkowym pokojem. Podczas realizacji programu pomieszczenia były częściowo zadymiane, tak aby przybliżyć dzieciom warunki realnego pożaru. Dodatkowo dymowi towarzyszyły efekty świetlne i akustyczne. Dzieci miały możliwość sprawdzania jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia, w którym wybuchł pożar. Na zakończenie strażacy zaprezentowali także, jak należy udzielać pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi. Trzecioklasiści pod okiem specjalistów ćwiczyli podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Wizyta w Straży Pożarnej wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, pozwoliła zrozumieć jak trudny i odpowiedzialny jest zawód strażaka.

Dziękujemy strażakom za bardzo miłe przyjęcie. {gallery}phocagallery/rokszkolny201718/strazIII{/gallery}