„Jak Rumcajs Cypiska uratował”

„W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” - w ten sposób zaczęła się piękna, czeska bajka, która bawiła uczniów klas młodszych z naszej szkoły. Jej autorem jest Vaclav Ćtvrtek, czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci.
 Mali widzowie mogli poznać wspaniały humor, barwne, nierzadko baśniowe, postacie (rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta) zaludniające to bajkowe miejsce , a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali maluchy na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.

Czy Hanka zobaczyła jeszcze swojego ukochanego synka?

Czy Rumcajs odkrył tajemnicę porwania?

Czy zawsze to, co wydaje nam się brzydkie, musi być złe, a to, co bywa piękne, jest naprawdę szlachetne?

Czy można bezkarnie sprzeciwić się Naturze?

„Jak Rumcajs Cypiska uratował” to rozśpiewany i roztańczony, barwny spektakl dla najmłodszych, w którym znaleźliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania.