Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

Głównym celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka jest budowanie świadomości występowania czerniaka – złośliwego nowotworu skóry oraz kształtowanie odpowiedzialnych zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży.
W ramach tego programu uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w profilaktycznych zajęciach „Znamię! Znam je?”, po których nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka, poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasady, dzięki którym uchronią się przed tym groźnym nowotworem. Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu: A – asymetria; B – brzegi poszarpane, nierównomierne; C – czerwony/czarny niejednolity kolor; D – duży rozmiar; E – ewolucja, czyli postępujące zmiany.
Jak uchronić się przed czerniakiem?
  • raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe;
  • jeżeli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z twoim znamieniem udaj się do chirurga-onkologa;
  • jeśli chcesz się opalać, to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych;
  • unikaj słońca w godzinach 11:00 – 16:00;
  • nie opalaj się w solarium;
  • przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa.


Koordynatorzy: Specjaliści, Pielęgniarka