Palmy wielkanocne

W Niedzielę Palmową święcimy w kościele różnokolorowe palmy. Dlaczego i skąd wywodzi się ta tradycja? O tym dowiedzieli się uczniowie kl. 3 c podczas warsztatów plastycznych.
Na początek trochę historii. Przenieśliśmy się do czasów, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, zaś ludzie witali go machając gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, zwaną dawniej "Kwietną" lub "Wierzbną". Rozpoznawaliśmy przyniesione gałązki drzew i krzewów, dowiedzieliśmy się, że poświęconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Zatykano ją za ramę świętego obrazu, umieszczano nad drzwiami i przechowywano do następnego roku. Według tradycji chroniła ona przed ogniem, piorunami, chorobami, nieurodzajem.
Następnie przystąpiliśmy do twórczej pracy. Pomagały nam mamy, babcie. Dobieraliśmy różne elementy, przez co każda palma była wyjątkowa i niepowtarzalna. Warsztaty wzbudziły w nas wiele emocji, pozwoliły nabyć nowe umiejętności, a przede wszystkim wspólnie z dorosłymi podtrzymywać tradycje i obcować z kulturą. Dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć. Uczniowie z kl. 3c
fake watches