Podróż przyrodników do wnętrza góry. Z wizytą w elektrowni Porąbka-Żar.

15 maja 2019 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza w ramach realizowanego w SP2 projektu unijnego "Akcja edukacyjna".

38 przyrodników miało okazję być w środku i na szczycie góry Żar, położonej w Beskidzie Małym.

To tutaj wybudowano w latach 1971-1979 jedyną w Polsce wysokospadową, położoną najwyżej w kraju elektrownię szczytowo-pompową Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim w obrębie kaskady rzeki Soły.

Zwiedzanie elektrowni rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu o historii i budowie obiektu. To był niezwykle ciekawy wykład, który pozwolił nam zrozumieć istotę i sens tej budowli będącej swoistym zakładem przemysłowym. Następnie przeszliśmy długim tunelem (480 m) z dwiema, automatycznie rozsuwanymi tamami wentylacyjnymi do głównej komory - serca elektrowni. W ogromnej hali wysokiej na 40 m widzieliśmy generatory, pompy, turbiny – słowem: wszystko to, co może zafascynować umysły techniczne.Wizyta w elektrowni to niezapomniana lekcja z nauk przyrodniczych tj. geografi i fizyki.

Po zwiedzaniu niezwykłej konstrukcji w sercu góry Żar wjechaliśmy kolejką linowo-terenową na szczyt aby zobaczyć zewnętrzny ślad funkcjonowania elektrowni. Jest to prezentujący się imponująco zbiornik wodny, na wysokości 761 m n.p.m. Ma on kształt zbliżony do elipsy.

Na szczycie góry oprócz cudów inżynieryjnych można podziwiać cuda przyrodnicze, a to dzięki swoim niezwykłym walorom krajobrazowym.

To doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, a także góry Beskidu Małego – Magurkę Wilkowicką i Hrobaczą Łąkę. Niestety mglista pogoda nie pozwoliła nam podziwiać tych widoków w pełnej okazałości.

Uczestnictwo w atrakcyjnej, pełnej wrażeń wycieczce miało na celu rozwój kompetencji kluczowych z zakresu przedmiotów przyrodniczych, które zakłada Projekt „Akcja edukacyjna” realizowany w naszej szkole w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 - 2020 .

Poznawać świat można w różnych miejscach ale należy pamiętać: „Cudze chwalicie, swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie"dlatego czas najwyższy poznawać atrakcje i niezwykłe miejsca w naszym pięknym Beskidzie Małym i to dzisiaj uczyniliśmy smile