"Poznaj Polskę" - Pszczyna

"Poznaj Polskę" to projekt MEiN, w ramach którego uczniowie kl. 2c i 3c już po raz drugi uzyskali dofinansowanie organizacji jednodniowej wycieczki.
Tym razem, 11 maja 2022 r. wyruszyli do Pszczyny. Najpierw odwiedzili w Goczałkowicach bardzo popularne miejsce wypoczynkowe - Ogrody Kapias. Podziwiali tam różnorodną architekturę ogrodową z wieloma pięknymi, kwitnącymi gatunkami roślin. Najwięcej emocji wzbudziło pokonanie zielonego labiryntu utworzonego z żywotników. Następnie udali się do skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej, gdzie spacerowali po obejściu gospodarstwa wiejskiego z przykładami architektury ludowej z regionu pszczyńskiego z XVIII i XIX wieku. Wzięli udział w ciekawych warsztatach pt. "Czym zajmowali się bednarz czy kowal? Lekcja o ginących zawodach." Oglądali zabytkowe wnętrza kuźni, masztalni, spichlerza, stodoły czy chałupy mieszkalnej. Potem przeszli alejami zabytkowego parku, który o tej porze roku urzekał soczystą zielenią, do pszczyńskiego Pałacu. Wraz z panią przewodnik podziwiali piękne wnętrza pałacowe, które skrywają przedmioty o niezwykłej wartości historycznej oraz liczne trofea myśliwskie. Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki Sala Lustrzana, w której w swoim czasie odbywały się fantastyczne przyjęcia z potrawami rozłożonymi na marmurowym bufecie. Obecnie organizuje się tam liczne koncerty muzyczne.
Aby odpocząć, uczniowie udali się na pyszne lody na pobliski Rynek. W wyśmienitych nastrojach wrócili do Andrychowa. Ten wyjazd był nie tylko okazją do nabycia nowej wiedzy i odkrycia piękna naszego kraju, ale również rozbudzenia zainteresowań jak i zacieśnienia koleżeńskich więzi.