#SzkołaPamięta

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Kard. Stefan Wyszyński.
Wędrując ulicami Andrychowa uczniowie klasy 8d wraz z wychowawcą, napotkali różnorodne miejsca pamięci.

Cmentarz żydowski na Górnicy świadczący o tym, że w naszym mieście mieszkali Żydzi.

Górnica, Pomnik Grunwaldzki. Na tablicy możemy przeczytać:1410-1960. W 550 rocznicę zwycięstwa grunwaldzkiego społeczeństwo Andrychowa odbudowało ten pomnik, który został zniszczony przez okupanta hitlerowskiego w 1940 r.

Ulica Niecała. Tu znajduje się pamiątkowa tablica ku pamięci rozstrzelanych trzech młodych ludzi z rąk okupanta niemieckiego 25 stycznia 1945 r., dwa dni przed wyzwoleniem Andrychowa.

Rynek, Urząd Miejski. Na zewnątrz budynku znajduje się tablica poświęcona pamięci Żołnierzy Legionów Polskich, którzy 29 X 1918 r rozbroili posterunek żandarmerii austriackiej i ogłosili w Andrychowie Niepodległość Polski.

Ulica Legionów - sklep MSH „ Wizan”. Na ścianie sklepu, stojącego w miejscu spalonej przez Hitlerowców w 1939 r synagogi żydowskiej, została wmurowana tablica pamiątkowa. Powyżej zamieszczono zdjęcie tej synagogi.

Andrychowski park - mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym 1944-1963. Uwagę przykuwa napis: Ponieważ Żyli Prawem Wilka Historia o Nich Głucho Milczy.