"Z tradycją za pan brat"

W Niedzielę Palmową święcimy w kościele różnokolorowe palmy. Dlaczego i skąd wywodzi się ta tradycja? O tym dowiedzieli się uczniowie klas 2c, 2d, 3a, 3c i 3d podczas zajęć plastyczno - technicznych.
Na początek trochę historii. Przenieśmy się do czasów, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, zaś ludzie witali go machając gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, zwaną dawniej "Kwietną" lub "Wierzbną". Uczniowie rozpoznawali przyniesione gałązki drzew i krzewów, dowiedzieli się, że poświęconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Zatykano ją za ramę świętego obrazu, umieszczano nad drzwiami i przechowywano do następnego roku. Według tradycji chroniła ona przed ogniem, piorunami, chorobami, nieurodzajem.
Podczas twórczej pracy uczniom pomagali rodzice, babcie, wychowawczynie. Dobierano różne elementy, przez co każda palma była wyjątkowa i niepowtarzalna. Podtrzymano wielowiekową tradycję, która, oby nigdy nie zanikła.