Wielki sukces naszych uczennic!

Mamy niezwykłą przyjemność poinformować, że uczennice z naszej szkoły Jagoda Radke z klasy 5d oraz Weronika Oboza z klasy 8c zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego małopolskiego konkursu tematycznego "Umarli, abyśmy mogli żyć wolni. Miejsce Lwowa i jego obrońców w walce o niepodległość Polski.” Opiekunem naukowym uczestniczek jest Pani Renata Paleczna.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem roli Lwowa w walce o niepodległość Polski w latach 1918-1920. W czasie przygotowań do konkursu dziewczęta odkrywały i poznały sylwetki uczestników zmagań w obronie Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919 (w tym uczestników odsieczy z różnych części kraju) oraz w 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej. Rozwinęły umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach i publikacjach oraz ich krytycznej analizy.

Po przejściu do etapu rejonowego uczennice musiały napisać pracę pisemną o twórczym charakterze, opartą na źródłach historycznych (np. wspomnienia, pamiętniki, listy, prasa, dokumenty) i poprzez te źródła opisać losy wybranych uczestników zmagań w obronie Lwowa. Nie była to łatwa praca, tym bardziej, że należało skupić się na materiałach źródłowych dotychczas niepublikowanych, dotyczących uczestników walk o Lwów, pochodzących z Andrychowa i najbliższych okolic. Na szczęście dzięki wsparciu opiekuna naukowego dziewczęta podołały wymaganiom i zostały finalistkami wyżej wymienionego konkursu.

To wielki sukces Weroniki i Jagody oraz zaszczyt dla naszej szkoły. Warto nadmienić, że w gminie Andrychów tylko nasze uczennice zostały finalistkami tego kuratoryjnego konkursu.Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, szczególnie w etapie wojewódzkim!