BEZPIECZEŃSTWO WAŻNA SPRAWA PRZYJDŹ- ZABIERZ GŁOS- POSŁUCHAJ

W Szkole Podstawowej nr 2 w Andrychowie dnia 27 października 2016 roku o godzinie 16.00 miała miejsce DEBATA SPOŁECZNA. Komendant Policji w Andrychowie zaprosił do niej Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 1 oraz mieszkańców z rejonu tych szkół.

Tematem debaty było BEZPIECZEŃSTWO. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Szkół. Na zaproszenie odpowiedziało, swoim przybyciem, około 40 osób. Spotkanie rozpoczął Komendant Policji w Andrychowie, wprowadzając w temat debaty. Jako pierwszy, głos zabrał dyrektor Gimnazjum nr 1 Pan Mirosław Pachel. Zwrócił uwagę na najważniejsze problemy dotyczące okolicy szkoły, m.in. problem z parkingiem, korzystaniem przez młodzież i mieszkańców z boisk przy szkole, nie zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem, a także zasygnalizował problem sprzedaży alkoholu nieletnim czy miejsca spotkań osób, które swoim zachowaniem demoralizująco wpływają na młodzież idącą tamtędy do szkoły.
Następnie głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Pani Elżbieta Górska – Zborowska, która potwierdziła obawy i problemy wymienione przez poprzedniego rozmówcę, bowiem szkoły mają wspólne obiekty, ale zwróciła uwagę na konfliktowy wjazd do szkoły od strony ulicy Dąbrowskiego. Zasugerowała, że zastosowanie zakazu wjazdu, właśnie od tej ulicy, rozwiąże problem zakorkowanych przejazdów w newralgicznych godzinach.
Dyrektorzy poprosili przedstawicieli służb mundurowych o częstsze kontrole w wymienionych przez nich miejscach i dyscyplinowanie czy to kierowców wjeżdżających na parking, czy też osoby zachowujące się na obiektach szkolnych, czy w jej okolicy nieodpowiednio, a wręcz demoralizująco. W dalszym ciągu debaty głos zabrali również Rodzice, którzy zwrócili uwagę na złe usytuowanie przejść dla pieszych czy też poprosili o interwencję w sprawie zamontowania progów zwalniających. Wypowiedział się też opiekun terenu rekreacyjnego przy szkołach Pan Stanisław Bystrzycki, który poprosił o bardziej wnikliwą kontrolę Policji, przebywających na obiektach, o których mowa, osób.
Pani Marta Kajzer, dyrektor OWR-u, w Andrychowie zaapelowała, aby problemy związane ze spożywaniem alkoholu, bądź zaistnieniu faktu jego sprzedaży młodzieży nieletniej, zgłaszać natychmiast, gdy jesteśmy tego świadkami, a nie dopiero następnego dnia czy później.
Komendant Straży Miejskiej w Andrychowie poinformował zebranych, że od dwóch tygodni zalecił pracownikom wzmożone kontrole okolic szkół, przejść dla pieszych, w godzinach od 7.30 do 8.00, ale słysząc teraz rozmówców zaleci jeszcze dodatkowo kontrole, tych terenów, od godziny 15.30, gdy rodzice przyjeżdżają po dzieci do szkoły. Przypomniał również, że w każdej ważnej sprawie można dzwonić bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr 986.
Na zakończenie Komendant Policji w Andrychowie podziękował Wszystkim zebranym i podsumował debatę na temat BEZPIECZEŃSTWA, przedstawił wnioski wynikające z wypowiedzi rozmówców oraz zaprosił na kolejną debatę, sprawdzającą jakie działania zostały podjęte i co udało się zrobić w kwestii zgłaszanych problemów. Zatem do zobaczenia wkrótce.

{gallery}phocagallery/rokszkolny201617/debata{/gallery}