Wieczorna lekcja astronomii

W piątkowy wieczór 12 uczniów z klasy 8f wraz z opiekunem panem Kazimierzem Skowronem uczestniczyło w wyjątkowej lekcji astronomii, która odbyła się w obserwatorium w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach Bolęcinie. Uczniowie skorzystali z zaproszenia dyrektora szkoły pana Zbigniewa Grabowskiego.
Pogoda sprzyjała obserwacji nieba. Przewodnikiem po niebie był astronom pan Janusz Nicewicz. Ustawiał lunety, cierpliwie tłumaczył wszystkie kosmiczne zawiłości. Dzięki niemu uczniowie dowiedzieli się o zasługach Galileusza, o wpływie Greków na odkrycia i nazewnictwo gwiazdozbiorów widocznych na północnej półkuli. Pod kopułą obserwatorium każdy uczestnik za pomocą odpowiednio ustawionej lunety mógł zobaczyć Księżyc, Saturn, Jowisz i Gwiazdozbiór Łabędzia. Dalsza część lekcji odbyła się na tarasie. Na mocno ugwieżdżonym niebie udało się zobaczyć Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Gwiazdę Polarną i wiele gwiazdozbiorów. W większości wypadków trzeba było użyć swojej wyobraźni, a zwłaszcza by zobaczyć niewidoczny Gwiazdozbiór Rysia :)

Piątkowy wieczór był bardzo udany!