Zajęcia profilaktyczne dotyczące uzależnień behawioralnych

Klasy 3a, 3b oraz 3d uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Panią Izabelę Jończy-Chmiel, pedagoga, socjoterapeutę, pracującego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie. Zajęcia odbywały się w oparciu o przyniesioną dla dzieci broszurkę pt.: „Rysia i Tolek na Cyberzachodzie”. Uczniowie dowiedzieli się z niej, jakie zasady obowiązują w Internecie, co to takiego jest NETYKIETA, a także do czego dorośli wykorzystują Internet.

Dzika Banda uświadomiła dzieciom, że nie wolno rozmawiać z osobami, których nie znamy, które nas zaczepiają, nie tylko w sieci ale i w rzeczywistości. Cyberzbir Złodziej Danych, może dostać się do konta, na którym Nasi bliscy trzymają swoje oszczędności. Może ukraść nazwiska, adresy, hasła dostępu. Dlatego nie wolno nikomu podawać swojego nazwiska i adresu. Cyberzbir Troll, robi innym przykrość, lubi denerwować. Mówi i pisze niemiłe rzeczy. Jeśli ktoś nas obrazi lub zrobi nam przykrość, musimy o tym poinformować dorosłych. Złodziej Czasu to przywódca Dzikiej Bandy, chce abyś stał się więźniem komputera i z nikim innym się nie zaprzyjaźnił. Dlatego należy bawić się na świeżym powietrzu, ponieważ nasi przyjaciele go odstraszają. Pani Szeryfowa zdradza nam sekret, by jeszcze lepiej chronić się przed Dziką Bandą należy dbać o zdrowy styl życia. Internet i komputer mogą pomagać nam w wielu codziennych zadaniach. Mogą też być częścią naszej rozrywki. Nie należy jednak spędzać zbyt wiele czasu przed monitorem, gdyż jest to bardzo niezdrowe. Była to bardzo pouczająca lekcja, którą na długo zapamiętamy.